پیش بارسلونا طرفداران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

پیش: بارسلونا طرفداران اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی كابينه در پيچ بهارستان

١٤ مرداد حسن روحانی فهرست پیشنهادی کابینه جدیدش را به بهارستان تحویل خواهد داد. تا آن روز لابی ها و چانه زنی های فراوانی در کار خواهد بود، ولی تا اینجای کار خب

كابينه در پيچ بهارستان

كابينه در پيچ بهارستان

عبارات مهم : اخبار

١٤ مرداد حسن روحانی فهرست پیشنهادی کابینه جدیدش را به بهارستان تحویل خواهد داد. تا آن روز لابی ها و چانه زنی های فراوانی در کار خواهد بود، ولی تا اینجای کار خبرهای خوشی از کابینه چینی به گوش نمی رسد و گویا نمایندگان فراکسیون امید از روندها رضایت ندارند. به همین خاطر با ایما و اشاره و گاه در شبکه های مجازی گله گذاری می کنند.

كابينه در پيچ بهارستان

براساس کارنامه صادرشده از سوی فراکسیون امید، هفت وزیر کابینه کنونی نمره قبولی نگرفته اند، شش وزیر در حوزه کاری خود موفق ظاهر شده است اند و پنج نفرشان نمره میانگین گرفته اند. نمایندگان روی اسامی مکث نمی کنند ولی پرواضح است که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و محمود واعظی وزیر ارتباطات در اولویت عوض کردن هستند و گله ها از این دو فراوان هست.

واعظی دیروز میهمان «اصولگرایان ولایی» مجلس بود و آن طور که حسین نقوی حسینی از آن دیدار به ایلنا گفته، تأکید داشته که «هیچ گروه و جریانی نمی تواند مدعی باشد که باعث رأی آوری روحانی شده،چون مردم به روحانی رأی داده اند. آقای روحانی به هیچ گروه، جناح و جریانی بدهکار نیست .آن طور که ایلنا خبر داده، علی لاریجانی، مدیر مجلس نیز در عنوان چینش کابینه و نقش فراکسیون ها گفته «استنباط من این است که فراکسیون های مجلس به دنبال سهم خواهی نیستند، ولی فراکسیون ها می توانند نظرات و ملاحظات دیگری داشته باشند و این نظرات را مطرح كنند». جلسه فشرده و طولانی روز گذشته فراکسیون امید نیز با جمع بندی سخنان ٣٥ نماینده به آخر رسید. چکیده نشست آنکه امیدی ها با تمام توان از دولت حسن روحانی حمایت کرده و درعین حال در عنوان رأی اعتماد به کابینه به آرای مردم و تقاضای آنها توجه خواهند داشت.

١٤ مرداد حسن روحانی فهرست پیشنهادی کابینه جدیدش را به بهارستان تحویل خواهد داد. تا آن روز لابی ها و چانه زنی های فراوانی در کار خواهد بود، ولی تا اینجای کار خب

اتاق های فکر مشغول کارند

بهرام پارسایی به آنها که بحث سهم خواهی اصلاح طلبان از کابینه را مطرح کرده اند، نقد دارد و می گوید: «همه جای دنیا هنگامی که یک طیف سیاسی مشخص پیروز میدان شود، ساختار سیاسی مدیران نیز نزدیک به همان طیف گزینش می شود. خبر و رأی ٢٤ میلیونی مردم نیز براق بود. پرسشها مربوط به سهم خواهی را کسانی مطرح می کنند که در پیروزی حسن روحانی نقشی نداشته اند و حالا کاسه داغ تر از آش شده است اند».

عبدالرضا هاشم زایی، مدیر سنی مجلس دهم نیز درهمین حال به خاطراتش از دوره نخست وزیری میرحسین موسوی اشاره دارد و نشست هایی که او آن موقع با نمایندگان موافق خود در مجلس دوم می گذاشت. به گفته هاشم زایی، هماهنگی میان دولت و مجلس می تواند در رأی اعتمادها مؤثر باشد. او سراغ اوضاع نمره دهی به وزرای حسن روحانی رفته و می گوید: «برخی وزرای روحانی نمره قبولی نگرفته اند. نقدها به بعضی وزرا واضح هست. راه حل مهم اینکه فراکسیون امید – احتمالا – اگر به جمع بندی برسد، به آنهایی که صلاحیت وزارت ندارند، رأی اعتماد نخواهد داد». پارسایی بر این باور است که گروهی غیراصلاح طلب زیرکانه ماجرای سهم خواهی را به راه انداخته و اتاق فکرهایی در این میان به دنبال اهداف خاص خود می گردند.

كابينه در پيچ بهارستان

شانس زنان جهت وزارت کم رنگ شد

در همین حال از فراکسیون زنان مجلس نیز خبر رسیده که با وجود لابی ها جهت حضور یک زن وزیر در کابینه دوازدهم، جمع بندی ها تا اینجای کار چندان مساعد نیست. محمدباقر نوبخت، سخنگوی قوه مجریه نیز در همین زمینه گفته «ملاک مدیر جمهور جنسیتی نیست، بلکه ملاک شایستگی هست. دولت به استفاده از جوانان اعتقاد دارد ولی اعتقاد است از جوانان باید در جای خود استفاده شود». این در حالی است که استقبال زنان جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم یکی از برگ های برنده حسن روحانی در پیروزی انتخاباتی اخیرش بود و انتصاب وزیر زن یکی از شعارهای انتخاباتی اش. پروانه سلحشوری به «شرق» می گوید: «انتصاب وزیر زن در کابینه آینده حسن روحانی در دستور کار گروه های متفاوت زنان و از جمله فراکسیون امید است و از آن کوتاه نخواهیم آمد. امیدوارم مخالفت ها از همه سو با حضور زنان در کابینه روحانی کم کردن یابد».

گله های تويیتری

١٤ مرداد حسن روحانی فهرست پیشنهادی کابینه جدیدش را به بهارستان تحویل خواهد داد. تا آن روز لابی ها و چانه زنی های فراوانی در کار خواهد بود، ولی تا اینجای کار خب

علاوه بر رسانه های رسمی، حالا هر نماینده جهت خودش حساب تويیتر و اینستاگرامی دارد و در آن کوتاه و بلند اعلام موضع می کند. الیاس حضرتی نیز در تويیترش نوشته که خبرهای خوشی از چیدمان کابینه به گوش نمی رسد، به خاص در بخش مرتبط با وزرای اقتصادی. عضو فراکسیون امید و مدیرمسئول روزنامه اعتماد نوشته «اخبار خوبی از بستن لیست کابینه به گوش نمی رسد؛ به خاص در تیم اقتصادی». غلامرضا حیدری نیز چنین تويیتي کرده «رئیس جمهور نباید فکر کند از آسمان گزینش شده است هست. طبیعی و اخلاقی است که کارگزارانش را از میان جماعت یاری رسان گزینش کند نه اینکه به آنها بی اعتنا باشد». همین زمزمه های تويیتی بیش از هر وقت دیگری نگرانی ها راجع به چیدمان کابینه را چند برابر کرده هست. نمایندگانی که بیش از مردم عادی به اخبار و پشت پرده ها دسترسی دارند، حالا دست به توییت شده است اند و می خواهند هر طور شده است پیغام برسانند که مسیر چیدمان کابینه به سمت و سوی خوشی نمی رود.

لاریجانی اهل توصیه جهت هیچ کس نیست

خبرهای دیگری نیز نشان از آن دارد که وزیر کشور ماندنی است و مشورت های علی لاریجانی جهت ابقای او مؤثر بوده هست. همچنین کسی از بهارستان به پاستور نمی رود. بهروز نعمتی از نمایندگان نزدیک به لاریجانی البته لابی مدیر مجلس را جهت ابقاي رحمانی فضلی تکذیب کرده؛ «مطمئن هستم آقای لاریحانی جهت هیچ کس لابی نمی کند. اطلاع موثق دارم. ایشان نه تنها توصیه مثبت نداشتند که اتفاقا توصیه منفی داشتند، به چند نماینده پیشنهاد شده است بود در کابینه حاضر شوند، آقای لاریجانی از آن نمایندگان درخواست کردند که چنین نکنند. راجع به اینکه گفته شده است آقای لاریجانی راجع به رحمانی فضلی توصیه هایی داشته نیز باید بگویم خیلی ها خیلی حرف ها می زنند. نباید جدی گرفت».

كابينه در پيچ بهارستان

مسعود پزشکیان، نایب مدیر نخست مجلس نیز به «شرق» گفته «برخی سخنان نادرست موجب شد دولت کمتر به سمت افراد همسو با خود برود. فشارهای بسیاری از سوی جناح های متفاوت وجود دارد؛ رسانه ها، نمایندگان، مسئولان، سخنگو ها توقعاتی را هم ایجاد کردند و مدیر جمهوری نیز در برابر همه این توقعات موظف به گزینش وزرای خبره و توانمند هست. تفاهم و وحدت در کابینه، تأثیرگذاری دولت را زیاد می کند. با فشار و جناح بندی امور کشور حل وفصل نمی شود». نوبخت نیز راجع به چینش کابینه دولت دوازدهم و پرسشها مطرح شده است در این زمینه، گفته «مردم با امید و انتظار جهت اجرائی شدن مطالبات خود به روحانی رأی دادند و روحانی باید بداند که این رأی را مردم به او دادند».

دستورالعمل فراکسیون امید در رأی اعتماد

یکی از گله های نمایندگان این است که تاکنون حسن روحانی جهت دیدار با مجلسی ها راجع به کابینه فرصتی تخصیص داده شده است نداده. پارسایی درعین حال از برگزاری جلسه های کمیته تعامل با جهانگیری و نجفی خبر می دهد «به صورت ناپیوسته با چندینه نفر از اعضای دولت ازجمله مردها جهانگیری و نجفی نشست هایی برگزار کردیم. به هر شکل تشکیل کابینه دوازدهم محلی جهت راستی آزمایی شعارهای انتخاباتی روحانی هست. به خاص در انتصاب وزیر زن، چراکه در جامعه زنان ما به درستی انتظاری به وجود آمده که در مقطع کنونی گزینش یک یا چند وزیر زن می تواند تعیین کننده باشد». دستور کار اصلاح طلبان با جلسه سه ساعته غروب روز گذشته مشخص هست. آنها کماکان امیدوارانه از کابینه و دولت روحانی حمایت خواهند کرد. لابی ها در دستور کار است و هنگام رأی اعتماد آرای مردم و معنای رأیشان به فراکسیون امید و ریاست جمهوری مدنظر قرار خواهد گرفت.

محمدرضا عارف:

تعامل با دولت، هم وقت با ایفای وظایف نظارتی

فام نیوز: مدیر فراکسیون امید مجلس، بر ضرورت تعامل با دولت متکی به رأی گفتمان اصلاحات و همچنین لزوم ایفای وظایف نظارتی مجلس تأکید کرد. عارف گفت: درمجموع نظر ما این است که دولت آقای روحانی هم در سال ۹۲ و هم به شکل ملموس تر در سال ۹۶، رأی خود را از گفتمان اصلاح طلبی به دست آورده و ما به عنوان نمایندگان این گفتمان در مجلس، باید با این دولت تعامل کنیم و نگاه ما به این دولت مثبت هست. ما می خواهیم در ادامه مسیر هم این تعامل به حداکثر برسد. عارف همچنین با اشاره به لزوم توجه به سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و حامیان دولت، افزود: در عین حال و ضمن حفظ فضای تعاملی مثبت بین فراکسیون امید و مدیر جمهوری، ما خود را نسبت به مردم متعهد می دانیم و در این راستا بر انجام وظایف نظارتی خود به عنوان وکلای ملت نیز تأکید می کنیم و معتقدیم این دقت و نظارت، در جهت کمک به دولت دوازدهم جهت تشکیل کابینه ای کارآمد، مهم هست.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: اخبار | اعتماد | لاریجانی | حسن روحانی | دولت روحانی | علی لاریجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs